Herní soustředění Kralupy nad Vltavou 2016

Již čtyři roky uběhly od prvního herního soustředění v Liberci, kterého se ještě pod hlavičkou TJ Spoje Praha zúčastnilo 8 našich hráčů. Byli jsme tehdy hosty na soustředění TJ Meteor Sokol Radotín Praha a pokud mi paměť neklame tak se zúčastnila z dnešních členů našeho klubu čtveřice Adélka Mitrovská, Vojta Bízek, Jakub Míča a Adam Vnouček. Letošní soustředění, celkově tedy 5.ročník, proběhlo podruhé v Kralupech nad Vltavou, kde se nám libí především ideální vzdálenost mezi ubytováním, jídlem a badmintonovou halou. Počasí bylo ještě teplejší a slunečnější než v loňském roce a tak jsme ocenili kvalitu haly, kde se i v největších vedrech dalo přijatelně trénovat a hrát.

V neděli 21.8.2016 dorazilo do Kralup před obědem celkem 38 hráčů (od 9 do 18 let), 4 trenéři, Renda sen., Petr, Renda jun., Terezka a naše zdravotnice a fotografka Helča. Odpoledne jsme zůstali všichni v hale kde Renda sen. rozdělil hráče dle výkonnosti do dvou skupin. Od pondělí začal řádný trénink v denním režimu 7:15 budíček, 7:30 rozcvička s během, 8:00 snídaně, dopolední blok od 9:00 do 12:00, oběd 12:30, odpolední blok od 14:45 do 17:45, večeře 18:30, klid na pokoji 22:30 a večerka 23:00, který nám vydržel až do pátku kdy začal klubový turnaj.

O venkovní trénink se staral Renda jun. střídavě s Terezkou, obsahem byla atletická cvičení, pohybové hry, posilování, oblíbené frisbee, házení maxi tenisákem a pozadu nezůstaly ani méně tradiční disciplíny jako převracení pneumatiky. V hale zůstával po celý den Renda sen., Petr a vždy druhý z trenérů, který nebyl zrovna venku. Zatímco skupina tvořená začátečníky a hráči mladších ročníků se věnovala především nácviku základních úderů, tedy clearu, dropu, výhozu, kraťasu a podání tak skupina velkých trénovala celý úderový rejstřík v jednotlivých cvičeních od dvojice až po pětici trénujících na jednom kurtu. V rámci dopoledního a odpoledního programu se obě skupiny střídali přibližně po necelé hodině a půl venku a v hale , společný byl jen závěrečný strečink. Letos jsme sice neměli celou halu jen pro sebe, neboť večer probíhal v hale s koberci komerční badminton, ale i tak jsme nemuseli nosit věci sem a tam neb druhá hala byla vyhrazena jen pro nás.

Ve středu kdy dochází na všech sportovních soustředěních ke krizi mysli a těla jsme odpoledne vyrazili krásnou procházkou k venkovnímu kralupskému koupališti, které je opravdu na úrovni a nemuselo by se za ně stydět ani jakékoliv mnohem větší město. Celé tři hodiny se všichni věnovali skákání, jízdě na tobogánech a vodním hrám. Až na výjimky také všichni řádně mlsali i když nikdo neměl na Rendových 8 čokoládových zmrzlin, inu bylo horko a šéftrenér potřebuje svou mysl ochladit.

Čtvrtek byl vyhrazen dalšímu intenzivnímu tréninku, neboť celé soustředění jsme opravdu prakticky jen trénovali údery a pohyb na kurtu, na tradiční malá utkání v rámci tréninků nebyl čas. Večer se s námi rozloučil Vojta s Rednou sen., kteří odjeli na prestižní badmintonový turnaj do německého Langenfeldu, kde následně Vojta v pátek vybojoval spolu s Janem Janoštíkem pěkné osmifinále ve čtyřhře kluků do 15 let http://www.tournamentsoftware.com/sport/player.aspx…, blahopřejeme.

My jsme se však také v pátek řádně činili, hráče jsme rozdělili do tří skupin a zahájili jsme velký klubový turnaj. Malí a střední byly ve skupině 9 respektive 10 hráčů a od pátečního rána do sobotního poledne sehráli turnaj každý s každým na dva vítězné sety do 21 bodů. V sobotu pak ještě pro potěchu rodičů převážně malí odehráli bleskový turnaj ve dvou skupinách na jeden set do 6 bodů. Hráči se tak na kurtech střídali po 5-7 minutách a během hodiny sehráli pět těchto mini setů proti všem soupeřům ve skupině. Turnaj nejmenších vyhrála Míša Čutová, která v rozhodujícím utkání neporažených porazila druhého Šimona Kašpara naprosto těsně 12:21, 21:17 a 23:21. Na třetím místě skončila Lída Řeháková, která podlehla právě jen dříve zmíněným hráčům.

Ve střední skupině hrála směs hráčů všech věkových kategorií, nejmladší Vojta má 9 let, zatímco nejstarší Irča již let 18. Na kurtě však rozhodují zkušenosti a úderová dovednost a tak i věkem mladý a vzrůstem malý hráč dokáže bez problémů přehrát toho velkého a výrazně staršího. Turnaj bez jediné prohry vyhrál Matěj Prokopič, na druhém místě skončil Petr Češka a na třetím byla jen o rozdíl míčů Karolína Vnoučková před čtvrtou Irenou Jochovičovou. Na hráčích této středové skupiny z nichž většina hraje prvním nebo druhým rokem byl vidět k naší radosti na konci soustředění opravdu velký pokrok. Malým i středním blahopřeji za trenéry ke krásným výkonům.

Skupina 16 nejlepších tzv. velcí složená také bez rozdílu věku odehrála v pátek dopoledne deblový turnaj systémem každý s každým na dva vítězné sety do 15 bodů. Pro mne a myslím, že i pro hráče, které párové disciplíny baví to byl herní vrchol týdne a prakticky všechna utkání šlo se zájmem sledovat. Páry byly složeny tak jak zpravidla hrají turnaje a myslím, že jsme velmi dobře do soutěže namíchali i dvě hostující hráčky Natku Starou z TJ Spoje Praha a Adélku Brejchovou z TJ Sokol Nový Knín. Aby své výkony ve skupině potvrdili museli nakonec jednotlivé páry sehrát rozhodující utkání kdy vítěz bral lepší pozici. V utkání o super bronz porazil pár Adam Vnouček a Jáchym Gerginov pár Natka Stará a Monika Javůrková 21:10 a 22:20. V super finále vyhrály Adélky Brejchová a Mitrovská nad párem Marek Budějský a Jakub Veselý 21:15, 11:21 a 21:12.

Odpoledne se hráči skupiny 16 nejlepších rozdělili do 4 skupin kde sehráli tři singlová utkání již klasicky na dva vítězné sety do 21 bodů. Skupinu A vyhrála 12 letá Natka Stará (U13), skupinu B vyhrál 13 letý Adam Vnouček (U15), skupinu C vyhrála 14 letá Adélka Brejchová (U15) a konečně skupinu D vyhrála 14 letá Adélka Mitrovská (U17). V sobotu hráči sehráli již před zraky rodičů spodního a horního pavouka, kdy finále spodního a celkově 9.místo vybojoval během turnaje 14 letý Matyáš Veselý (U15) po výhře nad 12 letou Monikou Javůrkovou (U15) po setech 21:12 a 21:19.

V horním pavouku porazil v semifinále Adam Vnouček svého spolubydlícího 12 letého Dominika Vondráka (U13) po setech 21:11 a 23.21, ve druhém semifinále Adélek byla úspěšnější Brejchová po výhře nad Mitrovskou 21:10 a 21:12. V boji o bronz v krásném utkání porazila Adélka Mitrovská mladšího Dominika Vondráka 21:15 a 21:14 a ve finále zvítězila Adélka Brejchová nad Adamem Vnoučkem 21:17 a 21:10. Všem zúčastněným hráčům děkuji za nasazení a super výkony, k takovémuto turnaji se nikdy během sezóny nedostanou neboť patří do různých věkových kategorií. Mistrem BK ARION PRAHA bez rozdílu věku se tak stala ve slečnách Adélka Mitrovská a v klucích Adam Vnouček, Vojta Bízek si obhajoval svůj vyšší herní standard na turnaji v zahraničí.

Závěrem bych chtěl všem zúčastněným poděkovat, na prvním místě naší zdravotnici a fotografce Helče, dále všem trenérům, kteří pro všechny hráče uspořádali velmi povedené herní soustředění. Budeme se těšit jak se získané dovednosti projeví na podzimních turnajích, které začínají již v průběhu září 2016. Nashle na letních soustředěních v roce 2017.

Petr